Skip to main content

طب سوزنی هزاران سال است که در کشور پهناور چین برای تسکین درد و درمان بیماری های مختلف استفاده می شود ، طب سوزنی اخیراً به عنوان یک درمان پزشکی غربی در نظر گرفته شده است.

در دهه گذشته، سازمان بهداشت جهانی به طور فزاینده ای طب سوزنی را در پروتکل های درمانی خود گنجانده است

بر اساس یک بررسی و تحقیقات در سال ۲۰۲۱، مزایای طب سوزنی را نشان داده است. در نتیجه، ممکن است تعجب کنید که این درمان دقیقا چگونه کار می کند و آیا می توان از آن برای بیماری هایی مانند آرتروز زانو استفاده کرد. استئوآرتریت یکی از دلایل اصلی ناتوانی است که ۲۲.۹ درصد افراد بالای ۴۰ سال را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.

قصد داریم توضیح دهیم که چگونه طب سوزنی می‌تواند استئوآرتریت زانو را درمان کند، اگر طب سوزنی درمانی را امتحان کنید چه انتظاری دارید، و اینکه چگونه به عنوان یک ابزار مدیریت درد موثر است.

چگونه طب سوزنی می تواند درد ناشی از آرتروز زانو را درمان کند؟


طب سوزنی یک روش درمانی مبتنی بر طب چینی است. در آن، یک پزشک آموزش دیده از سوزن برای سوراخ کردن پوست شما در نواحی خاصی استفاده می کند که گفته می شود به نقاط و کانال های انرژی در سراسر بدن شما ضربه می زند

هدف این درمان تحریک جریان چی است. چی نیروی انرژی است که اعتقاد بر این است که در سرتاسر بدن شما جریان دارد و در صورت متعادل شدن و رفع انسداد باعث سلامت و تندرستی می شود.

طب سوزنی با فعال کردن چندین فرآیند در بدن عمل می کند که همگی می توانند درد را به روش خود کاهش دهند.

به عنوان مثال، مشخص شده است که طب سوزنی با افزایش جریان خون در مناطقی که سوزن ها وارد می شوند، درد را کاهش یا تسکین می دهد. این سوزن و افزایش جریان خون می تواند یک پاسخ ضد التهابی در بدن شما ایجاد کند و باعث تشرح هورمون هایی مانند دوپامین، سروتونین و اندورفین شود. اندورفین آزاد شده پس از طب سوزنی ممکن است درد را کاهش دهد.

افراد از طب سوزنی برای تسکین درد یا ناراحتی ناشی از شرایطی مانند:

  • آلرژی
  • اضطراب و افسردگی
  • درد مزمن
  • فشار خون
  • بیخوابی
  • دردهای قاعدگی و سندرم پیش از قاعدگی (PMS)
  • میگرن

استفاده می کنند


با توجه به تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۲۱، مطالعات نشان داده اند که در مورد درمان آرتروز زانو، بدون عوارض جانبی سایر داروها برای تسکین درد، مزایایی وجود دارد.

یک متخصص طب سوزنی مجاز می داند که برای تسکین بهینه آرتروز زانو، سوزن ها را کجا قرار دهد. نقاط طب سوزنی که گاهی اوقات نقاط طب سوزنی یا نقاط فشار نامیده می شوند، می توانند پروگزیمال (نزدیک به زانو) یا دیستال (دور از زانو، مانند دست) باشند.

در جلسه طب سوزنی برای آرتروز زانو چه اتفاقی می افتد ؟


برنامه ریزی کنید که حدود ۹۰ دقیقه را در اولین جلسه طب سوزنی خود صرف کنید. بیشتر این زمان را صرف بحث در مورد علائم خود با متخصص طب سوزنی و یادگیری آنچه می توانید از درمان داشته باشید بگذرانید. قرارهای بعدی معمولاً حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد، زیرا شما باید از قبل با این روند و متخصص طب سوزنی خود آشنا باشید.

هنگامی که طب سوزنی شما آماده است تا سوزن را شروع کند، مناطقی را که با علائم شما مطابقت دارد را مورد هدف قرار می دهد. سوزن های استریل یک بار مصرف که حاوی هیچ دارویی نیستند، حدود یک چهارم تا نیم اینچ در پوست شما وارد می شوند.

این درمان معمولاً دردناک نیست، اما ممکن است هنگام وارد کردن سوزن‌ها احساس سوزش کنید. تعداد سوزن ها به شرایط شما و سبک طب سوزنی که درمانگر شما انجام می دهد بستگی دارد.

یک بررسی در سال ۲۰۱۹ نشان داد که اکثر متخصصان طب سوزنی بین ۴ تا ۱۲ هفته از جلسات با سوزن های طب سوزنی بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در هر جلسه استفاده می کنند.

پس از قرار ملاقات، ممکن است فوراً متوجه نتایج نشوید، به خصوص اگر یک بیماری مزمن داشته باشید. واکنش هر فردی به طب سوزنی متفاوت است و ممکن است چندین جلسه طول بکشد تا متوجه نتایج شوید.

در حالی که هیچ محدودیت فیزیکی واقعی پس از طب سوزنی وجود ندارد، اگر تا پایان روز پس از درمان از ورزش، استرس یا فعالیت های شدید اجتناب کنید، ممکن است نتایج بهتری داشته باشید.


طب سوزنی برای آرتروز زانو چقدر موثر است؟


شواهد محکم کمی در مورد تأثیر طب سوزنی در درمان آرتروز زانو وجود دارد، اما شواهد حکایتی و گزارش های افرادی که از طب سوزنی استفاده کرده اند به تأثیر مثبت بر درد اشاره دارد.

گزارشی از آکادمی پزشکان خانواده آمریکا، طب سوزنی را هم برای تسکین درد و هم برای بهبود عملکرد فیزیکی، به ویژه هنگامی که با سایر درمان های سنتی ترکیب می شود، تأیید می کند.

بر اساس یک بررسی تحقیقاتی در سال ۲۰۱۹، مطالعات تایید کرده اند که افرادی که از طب سوزنی برای آرتروز زانو استفاده کرده اند، بهبود قابل توجهی در درد و عملکرد پس از درمان گزارش کرده اند.

مطالعه بزرگ دیگری از منبع تحقیقاتی در سال ۲۰۱۲ در مورد استفاده از طب سوزنی برای استئوآرتریت نشان داد که طب سوزنی برای هر نوع بیماری درد مورد تحقیق بسیار خوب عمل می کند که باید به عنوان یک گزینه ارجاع معقول در نظر گرفته شود.

نتایج فردی شما با طب سوزنی برای تسکین آرتروز زانو به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند:

  • سلامت کلی شما
  • مهارت طب سوزنی پزشک شما

فراموش نکنید تنها طب سوزنی نمی تواند به صورت کامل در رهایی درد آرتروز زانو به شما کمک کند حتما زیر نظر پزشک متخصص ارتوپد خود باشید و در کنار طب سوزنی سایر روش های درمانی ایمن را با مدیتریت و توصیه پزشک خود انجام دهید.