Skip to main content

پوکی استخوان اغلب یک بیماری خاموش است و تا دیر نشده باید علائم پنهان و مخفی آن را شناسایی کرده و سپس سریعا درمان را شروع کنید

قصد داریم به معرفی ۹ علامت مخفی و راز آلود از پوکی استخوان داشته باشیم که اغلب افراد به آن توجه نمی کنند و خیلی دیر میفهمند مبتلا به بیماری پوکی استخوان شده اند

۹ علائم مخفی پوکی استخوان

۱ – ناخن های شما شکننده است


شکستن ناخن‌ها آزاردهنده است، اما اگر متوجه می‌شوید که ناخن‌هایتان بیشتر از حد معمول می‌شکنند، ممکن است باعث نگرانی در مورد تحلیل استخوان شود.

ناخن‌های شما ممکن است به دلایل مختلفی شکننده شوند، اما دو مشکل مهم می‌تواند کمبود کلاژن یا کلسیم باشد.

کلاژن پروتئینی است که از پوست، بافت همبند و اسکلت شما حمایت می کند. شما می توانید آن را با غذاهایی مانند انواع توت ها، سبزیجات برگ دار، سویا و مرکبات ، سالم نگه دارید.

کلسیم یک ماده معدنی است که برای سلامت استخوان ها ضروری است – علاوه بر لبنیات، می توانید کلسیم را از سبزی های برگ تیره و ساردین نیز دریافت کنید.

۲ – شما ورزش نمی کنید


اگر بیشتر وقت خود را جلوی کامپیوتر و روی مبل می گذرانید، احتمالا در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان هستید. به گفته انجمن ارتروز امریکا ، ورزش نه تنها به ساخت ماهیچه های قوی، بلکه استخوان های قوی نیز کمک می کند. هنگامی که ورزش می کنید – به خصوص وقتی وزنه می زنید و تمرینات هوازی با وزنه مانند دویدن یا بالا رفتن از پله را انجام می دهید – به حفظ سلامت اسکلت خود کمک می کنید. سعی کنید حداقل هر یک ساعت یک بار از روی میز بلند شوید و در دفتر راه بروید، بعد از کار به پیاده روی یا دویدن بروید و صبح های زود برای وزنه زدن به باشگاه بروید.

۳ – لثه های شما در حال عقب نشینی هستند


شما لزوماً عقب‌رفتگی لثه‌ها را نمی‌بینید زیرا در طول سال‌ها اتفاق می‌افتد. با از دست دادن قدرت و توده استخوانی استخوان فک، لثه های شما عقب می نشیند.

استخوان فک شما لنگر دندان‌های شماست، بنابراین وقتی ضعیف می‌شود، لثه‌های شما می‌توانند از دندان‌هایتان جدا شوند. یکی از نشانه های اصلی عقب نشینی لثه ها این است که شما شروع به از دست دادن دندان کنید. با افزایش سن، از دندانپزشک خود بخواهید که در طول ویزیت های معمولی شما از سلامت لثه های شما اطمینان حاصل کند

حتی اگر مشکل لثه ندارید، می توانید اقدامات پیشگیرانه مانند نخ دندان کشیدن و مسواک زدن منظم را رعایت کنید. همچنین می توانید با جویدن آدامس فک خود را تقویت کنید.


۴ – شما کوتاه تر می شوید


متأسفانه، از دست دادن قد با افزایش سن یک افسانه نیست. زمانی اتفاق می‌افتد که توده استخوانی شما کاهش می‌یابد و غضروف بین استخوان‌های شما به دلیل سال‌ها استفاده زیاد از بین می‌رود.

بنیاد ارتروز ایالات متحده بهتر می‌گوید کوتاه‌تر شدن همیشه به این معنی نیست که استخوان‌های شما دچار مشکل هستند، «اما می‌تواند نشان‌دهنده ضعیف شدن عضلات اطراف ستون فقرات شما باشد». از آنجایی که استخوان و ماهیچه در یک واحد کار می کنند و معمولاً به طور همزمان قدرت را افزایش می دهند و از دست می دهند، این احتمال وجود دارد که از دست دادن عضله با از دست دادن نهایی استخوان مرتبط باشد.

۵ – قدرت کافی در انجام کار ها ندارید


باز کردن شیشه های ترشی برای کسی آسان نیست، اما اگر متوجه شدید سایر اعضای خانواده می توانستند در ترشی را باز کنند ولی شما ناتوان بودید ، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با پزشک تماس بگیرید و ببینید آیا دچار تحلیل استخوان شده اید یا خیر.

در مطالعه ای که بر روی زنان یائسه انجام شد، محققان دریافتند که قدرت گرفتن دست مهم ترین آزمایش در تعیین تراکم مواد معدنی استخوان است. بین قدرت گرفتن و تراکم استخوان لگن، ستون فقرات و ساعد ارتباطی مستقیم وجود دارد.

ضعف در استخوان های دست شما می تواند نشانه ضعف در جای دیگری باشد. یکی از راه‌های محافظت از استخوان‌ها – و افزایش قدرت گرفتن – تمرینات قدرتی و ورزش با وزنه است.

۶ – صدمه استخوانی که هنگام شروع یک تمرین وزنه برداری مبتدی رخ می دهد


یک نشانه بزرگ از ضعف و مبتلا شدن به پوکی استخوان می تواند شکستگی باشد: اگر مثلاً مچ پا را در یک حادثه جزئی مانند پایین آمدن اشتباه از یک جدول شکسته اید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که تراکم استخوان های خود را معاینه کنید – این می تواند نشانه اولیه باشد. که مبتلا به بیماری نازک شدن استخوان یعنی پوکی استخوان هستید.

۷ – گرفتگی، درد عضلانی و استخوان درد دارید


دردها با افزایش سن به وجود می آیند – همه ما چنین انتظاری داریم. اما آنها می توانند پیامی بیش از پیر شدن بدن شما داشته باشند.

دردهای مکرر نشانه هشدار کمبود ویتامین D است که می تواند منجر به تحلیل استخوان شود. اگر شما نیز متوجه گرفتگی مکرر عضلانی می شوید، می تواند نشانه کمبود ویتامین/مواد معدنی باشد.

دکتر ویشنو سیچاران، پزشک ارتوپد متخصص در فلوریدا، می گوید: «گرفتگی عضلانی به ویژه در پاها شایع است. گرفتگی عضلات پا که در شب اتفاق می‌افتد اغلب نشانه آن است که سطح کلسیم، منیزیم و/یا پتاسیم خون شما بسیار پایین است. او می گوید که اگر این کمبودها در مدت طولانی ادامه یابد ممکن است منجر به تحلیل استخوان شود.


۸ – به صورت ذاتی استخوان های باریک و کوچک داشته باشید


افرادی که فریم‌های کوچک‌تری دارند، بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند – زیرا توده استخوانی کمتری برای از دست دادن دارند. اگر در این دسته قرار می گیرید، به این معنی است که باید حتما در مورد محافظت از اسکلت خود کوشاتر باشید.

به ورزش منظم ادامه دهید و رژیم غذایی خود را با غذاهای غنی از کلسیم پر کنید. و در نظر داشته باشید که تراکم استخوان های خود را به صورت مرتب در هر سال چکاپ کنید


۹ – خانم هایی که سطح استروژن پایینی دارند


هنگامی که این هورمون مهم شروع به کاهش می کند – اغلب در دوران یائسگی – استخوان های شما ممکن است آسیب ببینند و با کاهش تراکم استخوانی مواجه شوید.

راه حلی وجود دارد: «داده های چندین مطالعه نشان داده اند که از دست دادن سریع استخوان در زنان پس از یائسگی می تواند به طور موثر با درمان جایگزینی هورمون جلوگیری شود.»

اگر در مورد سطح هورمون خود مطمئن نیستید، بهتر است توسط یک متخصص غدد یا متخصص دیگری که می تواند به شما در رفع نیازهای خاص شما کمک کند، معاینه شوید.

اگر سطح استروژن پایینی دارید، استفاده از درمان جایگزینی هورمونی، انجام ورزش های مکرر با تاثیر بالا و خوردن یک رژیم غذایی متعادل و غنی از کلسیم می تواند از دست دادن استخوان شما را کُند کند.