Skip to main content

معمولا افرادی که متوجه میشوند به پسوریازیس مبتلا گشته اند شاید در نگاه اول کمی بترسند و فکر کنند پسوریازیس خطرناک است و می تواند تهدید کننده زندگی آن ها باشد قصد داریم به سوالات شما پاسخ بدهیم که :

پسوریازیس خطرناک است ؟ آیا باعث مرگ می شود ؟

پسوریازیس به طور کلی تهدید کننده زندگی در نظر گرفته نمی شود، مگر در موارد خاص یعنی اگر دچار پسوریازیس اریترودرمیک شده باشید اصلا جای ترس نیست این یک نوع نادر پسوریازیس است که متاسفانه می تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

پسوریازیس اریترودرمیک می تواند باعث لرز و احتباس مایعات شود و ممکن است خطر پنومونی و نارسایی قلبی را افزایش دهد ، این نوع پسوریازیس تنها در دو درصد مبتلایان به پسوریازیس وجود دارد و همه گیر نیست.

پسوریازیس یک اختلال مزمن است، به این معنی که می تواند مادام العمر همراه شما باشد و غیر قابل درمان باشد. با این حال، درمان های مختلف ممکن است علائم و کیفیت زندگی را بهبود بخشد.

حتی اگر فردی دچار این نوع از پسوریازیس شما باشد و هر چه زودتر روند درمانی را شروع کند باز جای نگرانی نخواهد بود و خطر را می تواند کنترل کند

چشم انداز بلند مدت پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس با برخی از بیماری ها مرتبط است که ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.

کارشناسان معتقدند ارتباط بین این شرایط و پسوریازیس به احتمال زیاد به دلیل التهاب است. پوست به وضوح تحت تأثیر این بیماری قرار می گیرد.

با این حال، پسوریازیس به عنوان یک اختلال التهابی چند سیستمی در نظر گرفته می شود و ممکن است منجر به خطر بالاتر بیماری های همراه شود. اینها شامل آرتریت التهابی، بیماری قلبی عروقی و سکته مغزی و افسردگی است.

آرتریت التهابی
پسوریازیس با آرتریت پسوریاتیک (PsA) همراه است. همچنین با داکتیلیت، که باعث التهاب مفاصل دست و پا می‌شود، و انتزیت، که باعث التهاب در محل برخورد تاندون‌ها و رباط‌ها به استخوان می‌شود، مرتبط است.

بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی
پسوریازیس می تواند باعث التهاب طولانی مدت در داخل بدن شود که ممکن است بر قلب و عروق خونی تأثیر بگذارد. همچنین می‌تواند منجر به خطر بیشتر ابتلا به بیماری قلبی یا سکته مغزی شود.

پسوریازیس همچنین با عوامل مرتبط با بیماری قلبی عروقی و سکته همراه است، از جمله:

 • سندرم متابولیک
 • فشار خون
 • چاقی
 • دیابت نوع ۲


دستورالعمل‌های اخیر در مورد مدیریت کلسترول خون توسط انجمن قلب آمریکا ، بیماری‌های التهابی مزمن، از جمله پسوریازیس را به‌عنوان خطر و تشدید کننده برای برخی بیماری‌های قلبی عروقی شناسایی کرده اند .

افسردگی
افسردگی یک بیماری همراه پسوریازیس است. به گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO)، افسردگی یکی از علل اصلی ناتوانی است و می تواند منجر به خودکشی شود.

پسوریازیس چیست؟


پسوریازیس یک بیماری خودایمنی مزمن است که زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن فرد به درستی عمل نکند. این اتفاق باعث می شود که گلبول های سفید خون به سلول های پوست حمله کنند که گویی باکتری یا ویروس هستند.

بدن با رشد سلول‌های پوستی سریع‌تر از حالت عادی واکنش نشان می‌دهد، که باعث می‌شود سلول‌های پوست به جای ریختن به طور معمول، روی هم جمع شوند. سلول های انباشته شده پوست ممکن است به پلاک های پوسته پوسته خارش دار و دردناک تبدیل شوند.

پسوریازیس می‌تواند باعث ایجاد بثورات و پوسته‌های پوستی در هر نقطه از بدن شود، اما معمولاً روی آرنج‌ها، زانوها و پوست سر به‌صورت راش قرمز روی پوست سفید و راش‌های خاکستری، بنفش یا قهوه‌ای تیره‌تر روی پوست هم‌رنگ ظاهر شوند.

پسوریازیس ممکن است با شرایط دیگر مرتبط باشد، از جمله:

 • آرتریت پسوریاتیک
 • بیماری التهابی روده مانند بیماری کرون
 • یووئیت، التهاب چشم
 • بیماری سلیاک
 • پوسچولوز
 • سندرم متابولیک

علت پسوریازیس چیست ؟


کارشناسان به طور کامل منبع مورد اعتماد را درک نمی کنند که چه چیزی باعث پسوریازیس می شود، اگرچه عواملی ممکن است شامل سابقه خانوادگی، برخی محرک ها و نقص در سیستم ایمنی فرد باشد:

سابقه خانوادگی
اگر فردی یکی از اعضای نزدیک خانواده خود مانند خواهر یا برادر، والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ مبتلا به پسوریازیس داشته باشد، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارد.

محرک ها
برخی چیزها ممکن است باعث تحریک پسوریازیس شود، یا برای اولین بار یا به عنوان یک شعله ور شدن در فردی که قبلاً این بیماری را تجربه کرده است. محرک های رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • فشار خون بالا
 • قرار گرفتن در معرض هوای خشک و سرد
 • آسیب های پوستی، مانند آفتاب سوختگی شدید
 • مصرف بیش از حد الکل
 • تنباکو
 • داروهای خاص، از جمله لیتیوم و هیدروکسی کلروکین
 • برخی از عفونت ها، مانند گلودرد استرپتوکوکی


سیستم ایمنی
سیستم ایمنی فرد ممکن است عملکرد نادرست داشته باشد و منجر به پسوریازیس شود.

سلول های خون به طور معمول به باکتری ها و ویروس های بدن حمله می کنند. با این حال، اگر آنها نادرست عمل کنند، ممکن است به پوست و سایر سلول ها حمله کنند.

این می تواند باعث شود بدن به سرعت سلول های پوستی جدیدی تولید کند که روی هم روی سطح پوست ساخته می شوند. این باعث تغییر رنگ پوست، بثورات و پوسته های مرتبط با پسوریازیس می شود.