Skip to main content

علت درد لگن در زنان چیست ؟درد لگن معمولا پایین ترین قسمت شکم، بین ناف و کشاله ران را درگیر می کند. در برخی افراد، درد لگن ممکن است نشانه دردهای قاعدگی، تخمک گذاری، یا مشکلات گوارشی مانند عدم تحمل غذا باشد. همچنین می تواند به دلیل یک مشکل جدی تر ایجاد شده باشد .

گاهی اوقات، درد لگن نشان دهنده عفونت یا مشکل در دستگاه تناسلی یا سایر اندام های آن ناحیه است. در این صورت، ممکن است فرد نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد.

۱۵ علت احتمالی لگن درد که توسط بنیاد آرتروز امریکا شناخته شده است را معرفی می کنیم

۱- درد گرفتگی قاعدگی

طبق گفته کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان (ACOG)، درد شایع ترین علامت تمام اختلالات قاعدگی است.

بیش از نیمی از زنان که عادت ماهانه دارند، حداقل ۱ تا ۲ روز در هر سیکل درد را تجربه می کنند این درد می تواند در قسمت لگن زنان خود را نشان دهد

گرفتگی قاعدگی معمولاً بلافاصله قبل از شروع قاعدگی رخ می دهد، زیرا رحم منقبض می شود و پوشش داخلی خود را می ریزد. درد ممکن است شبیه به اسپاسم عضلانی یا درد کوبنده باشد.

استفاده از پد حرارتی گرم ممکن است این احساس را تسکین دهد. برخی مسکن ها مانند ایبوپروفن (Advil) و ناپروکسن (Aleve) نیز ممکن است به تسکین درد کمک کنند.

در موارد درد شدید ناشی از قاعدگی، پزشکان می توانند داروهای دیگری را توصیه کنند.

۲- تخمک گذاری


اگر فردی در میانه چرخه قاعدگی خود احساس درد در یک طرف لگن خود داشته باشد، ممکن است میتل اشمرز را تجربه کند. پزشکان از این کلمه آلمانی برای توصیف تخمک گذاری دردناک استفاده می کنند.

هنگامی که در رحم یک خانم تخمک گذاری اتفاق می افتد ، تخمدان ها یک تخمک و مقداری مایع دیگر آزاد می کنند. سپس تخمک از لوله فالوپ به داخل رحم می رود. مایع آزاد شده توسط تخمدان همچنین می تواند وارد حفره شکم و لگن شود که می تواند باعث تحریک آن شود.

این ناراحتی ممکن است چند دقیقه یا چند ساعت طول بکشد، و بسته به اینکه کدام تخمدان ، تخمک را آزاد کرده است، ممکن است طرف‌های بدن را تغییر دهد. درد موقتی است و نیازی به درمان خاصی نخواهد بود .

با این حال، اگر درد شدید است یا در زمان های دیگر در طول چرخه قاعدگی رخ می دهد، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

۳- سیستیت بینابینی


ممکن است زنان التهاب مداوم مثانه را تجربه کنند که علت مشخصی ندارد. اصطلاح پزشکی برای این اتفاق ، سیستیت بینابینی است و پزشکان در حال حاضر دلیل آن را نمی دانند

سیستیت بینابینی می تواند باعث درد لگن و علائمی مانند ادرار دردناک، تکرر ادرار و درد در حین رابطه جنسی شود. درمان اغلب شامل مدیریت علائم به بهترین شکل ممکن است.

۴- عفونت ادراری


التهاب مثانه به دلیل عفونت باکتریایی اشاره دارد. این مشکل به این دلیل اتفاق می افتد که باکتری های واژن، مقعد یا پوست می توانند وارد مجرای ادرار شوند، لوله ای که ادرار را از مثانه تخلیه می کند و به مثانه می رود.

عفونت دستگاه ادراری (UTI) می تواند در هر جایی از سیستم ادراری رخ دهد، در حالی که سیستیت فقط در مثانه رخ می دهد.

هر دو بیماری در زنان شایع است. این عفونت‌ها گاهی اوقات بدون درمان برطرف می‌شوند، اما یک دوره کوتاه آنتی‌بیوتیک معمولاً سیستیت و سایر عفونت‌های ادراری را درمان می‌کند.

۵- عفونت های مقاربتی


درد لگن ممکن است نشان دهنده وجود یک عفونت مقاربتی (STI) مانند سوزاک یا کلامیدیا باشد. بیماری های مقاربتی در افرادی که از نظر جنسی فعال هستند رخ می دهد.

کلامیدیا سالانه حدود ۴ میلیون نفر را مبتلا می کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) همچنین تخمین می زند که در سال ۲۰۱۸، ۱.۶ میلیون نفر به سوزاک مبتلا شده اند، که آن را دومین عفونت مقاربتی باکتریایی شایع در ایالات متحده تبدیل می کند.

همراه با درد لگن، علائم دیگر بیماری های مقاربتی ممکن است شامل ادرار دردناک، خونریزی بین پریودها و تغییرات در ترشحات واژن باشد.

هر کسی که این تغییرات را تجربه می کند باید به دنبال مشاوره پزشکی باشد. پزشک می تواند یک بیماری مقاربتی را تشخیص دهد و برای درمان آن ، معمولاً آنتی بیوتیک، تجویز می کند. همچنین مهم است که شریک جنسی در مورد عفونت مطلع شود تا بتوانند تحت درمان قرار گیرند و از انتقال آن جلوگیری کنند.

۶- بیماری التهابی لگن


بیماری التهابی لگن (PID) یک عفونت در رحم است که می تواند به بافت اطراف آسیب برساند. اگر باکتری‌های واژن یا دهانه رحم وارد رحم شوند و در آن باقی بمانند، PID ممکن است ایجاد شود. تقریباً ۲.۵ میلیون از زنان در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد.

در حالی که در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ شاهد کاهش بروز PID بودیم، تشخیص در همه جمعیت‌ها افزایش یافته است. با این حال، بروز PID در همه گروه ها یکسان نیست. یک مطالعه اخیر بالاترین میزان را در میان زنان سیاه پوست غیر اسپانیایی تبار و زنان ساکن در جنوب ایالات متحده نشان داد.

با این حال، نتایج عوامل کاهش دهنده، مانند پوشش مراقبت های بهداشتی، عوامل محیطی، و دسترسی به غربالگری را در نظر نگرفتند.

این وضعیت می تواند خطر ناباروری را در زنان افزایش دهد. از هر ۸ زنی که PID داشته اند، ۱ نفر برای باردار شدن مشکل دارد.

درمان معمولاً شامل مصرف آنتی بیوتیک برای درمان عفونت باکتریایی است. با این حال، آنها نمی توانند جای زخم را درمان کنند، بنابراین درمان زودهنگام بسیار مهم است. اسکار معمولاً در اندام های لگنی به دلیل عفونت های مکرر یا درمان نشده که باعث PID می شوند رخ می دهد.

۷- اندومتریوز


اندومتریوز زمانی اتفاق می افتد که اندومتر یا بافتی که داخل رحم را پوشانده است، در خارج از رحم رشد کند. این عارضه حدود ۱۱ درصد از زنان ۱۵ تا ۴۴ ساله را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد

با این حال، یک گزارش در سال ۲۰۱۹ نشان می دهد که زنان اسپانیایی تبار و سیاهپوست نسبت به زنان سفیدپوست احتمال کمتری برای تشخیص اندومتریوز دارند، در حالی که زنان آسیایی بیشتر احتمال دارد دچار این بیماری شوند

این مطالعه نشان می دهد که به نظر می رسد نژاد و قومیت در شیوع اندومتریوز نقش دارند. با این حال، تحقیقات محدودی برای بررسی تأثیر نژاد و قومیت بر علائم آندومتریوز یا دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و پاسخ وجود دارد.

اندومتریوز می تواند باعث درد مزمن و طولانی مدت لگن در برخی از زنان شود. هنگامی که دوره قاعدگی فرد شروع می شود، بافت خارج از رحم به تغییرات هورمونی پاسخ می دهد که ممکن است باعث خونریزی و التهاب در لگن شود.

برخی از افراد ممکن است درد خفیف تا شدید را تجربه کنند. آندومتریوز ممکن است باردار شدن را برای برخی از زنان دشوار کند. پزشکان ممکن است بسته به شدت علائم، درمان های مختلفی را توصیه کنند.

۸- سندرم روده تحریک پذیر


سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک اختلال روده است که باعث درد و علائمی از جمله یبوست، اسهال و نفخ می شود.

علائم IBS به مرور زمان تشدید می شوند و از بین می روند، به خصوص پس از اجابت مزاج این درد افزایش پیدا می کند ، هیچ درمانی برای IBS وجود ندارد، بنابراین درمان بر مدیریت علائم از طریق تغییر در رژیم غذایی، سطح استرس و داروها متمرکز است.

۹- آپاندیسیت


آپاندیسیت ، التهاب در آپاندیس است که اندام کوچکی در سمت راست پایین شکم است. عفونت باعث این وضعیت می شود .

هرکسی که درد شدید در سمت راست پایین شکم خود همراه با علائم دیگر مانند استفراغ و تب دارد، باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد، زیرا ممکن است نشانه آپاندیسیت باشد.

۱۰- سنگ های ادراری


سنگ های موجود در دستگاه ادراری از املاح و مواد معدنی مانند کلسیم تشکیل شده اند که بدن برای دفع آنها از طریق ادرار مشکل دارد.

این مواد معدنی می توانند ساخته شده و کریستال هایی را در مثانه یا کلیه ها تشکیل دهند که اغلب باعث درد در لگن یا کمر می شود. سنگ ها همچنین ممکن است باعث تغییر رنگ ادرار شوند و اغلب با خون به رنگ صورتی یا قرمز در می آیند.

برخی از سنگ ها نیازی به درمان ندارند، اما دفع آنها می تواند دردناک باشد. گاهی اوقات، پزشک ممکن است داروهایی را برای شکستن سنگ ها یا جراحی برای برداشتن آنها توصیه کند.

۱۱- حاملگی خارج از رحم


حاملگی خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که جنین خود را در هر جایی خارج از رحم لانه گزینی کرده و رشد کند. بروز حاملگی خارج از رحم در زنان ۲۴ تا ۴۴ ساله تقریباً ۱ درصد است.

با این حال، مطالعات نشان داده است که زنان سیاه‌پوست نسبت به زنان سفیدپوست نرخ حاملگی خارج از رحم بالاتری دارند.

فرد ممکن است درد و گرفتگی بسیار شدیدی را در لگن خود احساس کند که معمولاً در یک طرف متمرکز است. علائم دیگر عبارتند از حالت تهوع، خونریزی واژن و سرگیجه.

هر کسی که مشکوک به حاملگی خارج رحمی است باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد، زیرا این یک وضعیت تهدید کننده زندگی است.


چسبندگی بافت زخمی است که در داخل بدن ایجاد می شود و به دو بافتی که نباید به هم متصل شوند، می پیوندد. این ممکن است منجر به درد شود زیرا بدن برای سازگاری با چسبندگی تلاش می کند.

۱۲- چسبندگی لگن

بافت اسکار ممکن است به دلیل عفونت قدیمی، اندومتریوز، جراحی های قبلی یا سایر مسائل در ناحیه ایجاد شود. چسبندگی لگن ممکن است منجر به درد مزمن لگن در برخی از زنان شود و بسته به محل ظاهر شدن بافت اسکار، ممکن است علائم دیگری ایجاد کند.

پزشک ممکن است جراحی کم تهاجمی را برای کمک به کاهش چسبندگی و تسکین علائم در لگن توصیه کند.

۱۳- کیست تخمدان


کیست تخمدان زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان‌ها نتوانند تخمک را آزاد کنند. فولیکول نگهدارنده تخمک ممکن است به طور کامل باز نشود یا با مایع مسدود شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد، رشدی به نام کیست در این ناحیه ایجاد می شود که ممکن است باعث نفخ، فشار یا لگن درد در طرف بدن دارای کیست شود.

به گفته کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان امریکا ، اکثر کیست ها غیرسرطانی هستند و بیشتر خود به خود از بین می روند. با این حال، گاهی اوقات، یک کیست ممکن است خونریزی یا ترکیده شود، که می تواند باعث درد شدید و شدید در لگن شود و ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.

پزشکان می‌توانند کیست‌های تخمدان را با استفاده از سونوگرافی شناسایی کنند و ممکن است درمان‌هایی را از انتظار مراقب تا جراحی توصیه کنند.


فیبروم ها توده های ماهیچه ای و بافت فیبری داخل رحم هستند. آنها شایع ترین تومور خوش خیم در زنان هستند. یک مقاله در سال ۲۰۱۷ بیان می کند که ۶۵ درصد از زنان تا ۵۰ سالگی فیبروم خواهند داشت. با این حال، این تعداد در زنان آفریقایی آمریکایی نزدیک به ۹۰٪ است

۱۴- فیبروم رحم

زنان آفریقایی آمریکایی نیز شیوع بیشتری از فیبروم های بالینی قابل توجه نسبت به زنان سفیدپوست دارند – به ترتیب ۵۰٪ و ۳۵٪. آنها همچنین دو برابر بیشتر از زنان سفیدپوست و اسپانیایی تبار برای فیبروم های خود هیسترکتومی می کنند.

با این حال، یک مطالعه پزشکی دیگر نشان داد که بروز فیبروم رحم در بین زنان اسپانیایی، آسیایی و سفیدپوست مشابه بود، اما برای زنان سیاه‌پوست ۲ تا ۳ برابر بیشتر از سایر جمعیت‌ها بود.

در حالی که این توده ها غیرسرطانی هستند، می توانند منبع درد باشند، باعث درد لگن، همراه با خونریزی غیرطبیعی شوند.

آنها ممکن است باعث ناراحتی در لگن یا کمر یا درد در هنگام رابطه جنسی شوند.

فیبروم همچنین ممکن است باعث خونریزی بیش از حد، گرفتگی یا هر دو در طول قاعدگی شود.

برخی از فیبروم ها نیازی به درمان ندارند. اگر کنترل علائم برای فردی دشوار باشد، پزشکان ممکن است یکی از درمان‌های متعدد از جمله داروها، روش‌های غیرتهاجمی یا جراحی را توصیه کنند.


در موارد نادر، رشد بدخیم یک تومور در دستگاه تناسلی، دستگاه ادراری یا دستگاه گوارش ممکن است دلیل درد در لگن باشد. تومور بسته به جایی که ظاهر می شود ممکن است علائم دیگری نیز ایجاد کند.

۱۵- تومور

پزشکان برای شناسایی تومور، ارزیابی کاملی را انجام می‌دهند که اغلب از آزمایش‌های خون و تصویربرداری استفاده می‌کنند. هنگامی که آنها مشکل را تشخیص دادند، درمان های احتمالی را توصیه می کنند.