Skip to main content

این دست ژل ها که برای آرتروز زانو استفاده می شود مثل ژل Euflexxa ، ژل تزریقی هستند

Euflexxa و ژل هایی از این دست حاوی یک نسخه مصنوعی از هیالورونان ( هیالورونیک اسید ) ، ماده اصلی مایع سینوویال است که به طور طبیعی در فضای مفصل یافت می شود.

قصد داریم میزان تاثیر پذیری ژل ها را برای آرتروز زانو بررسی کنیم و ِآیا انجام دادن آن ها می تواند به کاهش درد و بهبود علایم کمک کند یا خیر

یکی از ژل هایی که بررسی کرده ایم Euflexxa می باشد ، آیا از این ژل ها برای درمان آرتروز زانو تزریق کنیم ؟!

با تزریق Euflexxa در ناحیه زانو ، ویسکوزیته و خاصیت ضربه‌گیر مایع سینوویال را می‌توان بازسازی کرد و درد و سفتی مفاصل را کاهش داد.

همچنین به نظر می رسد که هیالورونان مصنوعی با مواد التهابی (مانند سیتوکین ها و پروستاگلاندین ها) که باعث تورم و درد می شوند، تداخل داشته باشد.

حتی شواهدی وجود دارد که ممکن است تولید طبیعی هیالورونان (همچنین به نام هیالورونیک اسید یا هیالورونات سدیم نیز شناخته می شود) را افزایش دهد و در نتیجه غضروف مفصلی باقی مانده را حفظ کند.

Euflexxa معمولاً برای افرادی تجویز می‌شود که با درمان‌های محافظه‌کارانه‌تر، از جمله ورزش، فیزیوتراپی، یا مسکن‌های بدون نسخه مانند ادویل (ایبوپروفن) یا تیلنول (استامینوفن) تسکین پیدا نکرده‌اند.

این اولین شکل هیالورونان است که از پروتئین پرندگان مشتق نشده است و در عوض از باکتری های اصلاح شده بیولوژیکی استخراج می شود.

ژل Euflexxa در یک سری از سه تزریق هفتگی داخل مفصلی تجویز می شود.

هر دوز در یک سرنگ شیشه ای از پیش پر شده عرضه می شود. قبل از تزریق، پزشک ممکن است نیاز به تخلیه مایع اضافی از اطراف زانو داشته باشد.

این نه تنها به کاهش تورم موضعی کمک می کند، بلکه از رقیق شدن هیالورونان در هنگام تزریق نیز جلوگیری می کند. فرآیند دو مرحله ای زهکشی و روانکاری مفصل به عنوان آرتروسنتز به اضافه ویسکومپلنتاسیون شناخته می شود.

پس از زهکشی، تزریق ژل Euflexxa به فضای مفصل در ناحیه میانی کاسه زانو وارد می شود. در حالی که احساس سوزن سوزن اولیه ممکن است باعث ناراحتی شود، اکثر افراد به شما خواهند گفت که خود تزریق باعث سوزش نمی شود. تنها پس از آن است که بدن ممکن است به هیالورونان واکنش نشان دهد و باعث التهاب و درد کوتاه مدت شود.

پزشک احتمالاً به شما توصیه می کند که در ۴۸ ساعت اول پس از تزریق ژل از ورزش شدید، دویدن یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. حتی باید از ایستادن طولانی مدت خودداری شود.

پس از اتمام سری سه شات، معمولاً حدود پنج هفته طول می کشد تا مزایای کامل درمان را احساس کنید. مزایا به طور معمول حداقل برای سه ماه طول می کشد

میزان اثربخشی ژل در زانو


علیرغم مزایای بالقوه درمان، میزان موفقیت ویسکومپلنتاسیون می تواند به طور چشمگیری متفاوت باشد.

طبق گزارشی از بنیاد آرتریت امریکا ، حدود ۳۰ درصد از کاربران ممکن است تا دو سال تسکین کامل درد را تجربه کنند، در حالی که ۲۰ درصد به هیچ وجه تسکین نخواهند داشت. تا به امروز، دانشمندان قادر به توضیح این نابرابری نبوده اند.

آنچه اکثر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی با آن موافقت می کنند این است که مکمل های ویسکوز راه حل سریعی نیست. این واقعاً فقط زمانی تزریق انجام می شود که گزینه های درمانی محافظه کارانه شکست خورده باشند یا به عنوان وسیله ای برای به تاخیر انداختن روش های تهاجمی تر مانند جراحی زانو یا تعویض زانو باشد.

همچنین اغلب به جای تزریق سنتی کورتیکواستروئید به زانو استفاده می شود. در حالی که کورتیکواستروئیدها می توانند تسکین سریع درد را ارائه دهند، معمولاً فواید آن تنها یک ماه باقی می ماند. علاوه بر این، تزریق مکرر کورتیکواستروئید در واقع می تواند آسیب غضروف را تسریع کند

با توجه به تنوع بالای میزان موفقیت هیالورونان، برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به بیماران خود دو تزریق پیشنهاد می دهند – یکی با هیالورونان و دیگری با کورتیکواستروئید – برای تسکین سریع و طولانی مدت.

عوارض جانبی رایج ژل ها برای آرتروز زانو


شایع ترین عارضه جانبی مصرف ژل ها برای آرتروز زانو درد اسکلتی عضلانی است. علائم خفیف و کوتاه مدت هستند و به ندرت منجر به خاتمه درمان می شوند. طبق تحقیقات بالینی عوارض جانبی زیر در بیش از ۱ درصد از کاربران تجربه شد:

  • درد، تورم و/یا سفتی مفاصل
  • کمر درد
  • افزایش فشار خون
  • آبریزش یا گرفتگی بینی
  • التهاب تاندون
  • حالت تهوع
  • درد پا
  • بی حسی
  • خستگی
  • عفونت محل تزریق

اگر درد، تب، تورم، قرمزی و بدن درد بدتر شد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اینها علائم عفونت هستند که ممکن است نیاز به درمان داشته باشند.

موارد منع مصرف ژل های تزریقی برای آرتروز زانو


اگر حساسیت مفرط به هیالورونان، هیالورونات سدیم یا اسید هیالورونیک دارید، باید از مصرف این ژل ها مثل Euflexxa اجتناب کنید. همچنین اگر عفونت زانو یا عفونت پوستی در ناحیه تزریق یا اطراف آن دارید، تزریق باید به تعویق بیفتد.

بر خلاف هیالورونان مشتق شده از پرندگان، که می تواند در افراد مبتلا به آلرژی به تخم مرغ یا طیور واکنش ایجاد کند، ژلی مثل Euflexxa از باکتری های بیولوژیکی خالص سازی شده است و اعتقاد بر این است که ایمنی زا نیست. (در مقابل، فرمولاسیون های مشتق شده از پرندگان مانند Hyalgan، Orthovisc، Supartz، و Synvisc از شانه مرغ یا خروس تهیه می شوند و در صورت داشتن حساسیت به تخم مرغ، نباید از آنها استفاده کنید.)

در حالی که ژل Euflexxa در بارداری منع مصرف ندارد، تحقیقات محدودی در مورد تأثیر دارو بر روی جنین در حال رشد وجود دارد. همچنین مشخص نیست که آیا Euflexxa در شیر مادر ترشح می شود یا خیر. اگر باردار هستید یا در حال تلاش برای باردار شدن هستید با پزشک خود صحبت کنید تا بتوانید آگاهانه انتخاب کنید که آیا تزریق این دست ژل ها برای شما مناسب است یا خیر.